Enter Könyvelő Iroda
Enter Könyvelő Iroda

Adónaptár a lényegesebb adófizetési, bevallási határidőkről

2008.03.07.

1. Személyi jövedelemadó

A) Személyi jövedelemadó előlege

a) A munkáltatónak az általa levont jövedelemadó-előleget az elszámolt hónapot követő hó 12-éig, a kifizetőnek az általa levont jövedelemadó-előleget a kifizetés hónapját követő hó 12-éig kell bevallania és megfizetnie. A munkáltató, a kifizető (ideértve az egyéni vállalkozónak nem minősülő magánszemély munkáltatót is) a foglalkoztató képviseletében eljáró foglalkoztatott a rájuk vonatkozó bevallási gyakoriságtól függetlenül havonként, a tárgyhót követő hó 12-éig bevallás benyújtására kötelezettek az adó- és/ vagy társadalombiztosítási kötelezettséget eredményező, magánszemélyeknek teljesített kifizetésekkel, juttatásokkal összefüggő valamennyi adóról, járulékról, továbbá egyéb adatokról.

A munkáltatónak az év végi elszámoláskor az általa megállapított jövedelemadó és a már levont, megfizetett adóelőleg különbözetét a levonást követő hó 12-éig kell megfizetnie. Ha az elszámolásból adódóan az adó-visszatérítési kötelezettség az adott hónapban több, mint az adott hónapban levont adó és adóelőleg együttes összege, a különbözetet a munkáltató a fenti időponttól visszaigényelheti. Az év végi elszámolásnál az adókülönbözetet a munkáltató olyan időpontban igényelheti, hogy az adó-visszatérítés összege a legközelebbi bérfizetésnél rendelkezésre álljon.

b) A magánszemélynek (ha nem kifizetőtől származó jövedelmet szerzett, vagy ha az adóelőleg levonására a kifizető nem kötelezett), az egyéni vállalkozónak, valamint a mezőgazdasági őstermelőnek az adóelőleget negyedévenként, a negyedévet követő hó 12-éig kell megfizetnie, és az adóévről benyújtandó személyi jövedelemadó bevallásban kell bevallania.

c) Az átalányadózást választó adózónak az átalányadó-előleget szintén a negyedévet követő hó 12. napjáig kell megfizetnie, és az adóévről benyújtandó személyi jövedelemadó bevallásban kell bevallania.

d) A kifizető az osztalékadót szintén a levonást, juttatást követő hó 12. napjáig fizeti meg és vallja be. A belföldi illetőségű osztalékban részesülő adózó a kifizető által tőle levont osztalékadót az adóévet követő év május 31-étől igényelheti vissza.

B) Személyi jövedelemadó

a. A vállalkozási tevékenységet nem folytató magánszemélynek, ha általános forgalmi adó fizetésére nem kötelezett, a személyi jövedelemadóról az adóévet követő év május 20-áig kell bevallást benyújtania (kivéve, ha munkáltatói vagy adóhatósági adómegállapítást kért) és a jövedelemadót az adóévet követő év május 20-áig kell megfizetnie.

b. A vállalkozási tevékenységet folytató, vagy általános forgalmi adó fizetési kötelezettséget eredményező értékesítést végző magánszemélynek a személyi jövedelemadóról az adóévet követő év február 15-ig kell bevallást benyújtania és a jövedelemadót az adóévet követő év február 15-éig kell megfizetnie.

c. Az az adózó, aki nem kívánja adóját önadózással megállapítani, és a személyi jövedelemadóról szóló törvény feltételeinek megfelel, az adóévet követő év február 15. napjáig a munkáltatójához megtett, - a jogkövetkezmények szempontjából - adóbevallással egyenértékű nyilatkozata alapján munkáltatói adómegállapítást kérhet. A munkáltató az adóalapot és az adót a magánszemély nyilatkozata alapján, az adóévet követő év március 20-áig átadott igazolások figyelembevételével az adóévet követő év május 20-áig állapítja meg és erről igazolást ad. A munkáltató az adómegállapítást az adóévet követő év június 10-éig elektronikus úton továbbítja az állami adóhatósághoz.

Amennyiben a munkáltató nem vállalja a magánszemélyek adójának megállapítását, de a magánszemély a személyi jövedelemadóról szóló törvény rendelkezései szerint jogosult az adóhatósági adómegállapítás választására, a munkáltató a vele - az adóévet követő február 15-én - munkaviszonyban álló magánszemély bejelentése alapján köteles közreműködni az adóhatósági adómegállapításhoz szükséges nyilatkozat és a személyi jövedelemadó meghatározott részének az adózó rendelkezése szerinti felhasználásáról szóló rendelkező nyilatkozat továbbításában.

d. Az az adózó, aki a személyi jövedelemadóról szóló törvényben meghatározott feltételek alapján nincs kizárva az adatszolgáltatás alapján történő adómegállapításból, továbbá nem kívánja adóját önadózással megállapítani és munkáltatói adómegállapítást sem kér, az adóévet követő év február 15. napjáig az erre a célra rendszeresített nyomtatványon az adóhatóságnál bejelenti, hogy adóhatósági adómegállapítás útján kívánja teljesíteni adókötelezettségét. Az adózó a bejelentésével egyidejűleg a munkáltató közreműködésével vagy az adóhatósághoz közvetlenül a bevallással egyértékű nyilatkozatot tesz átvezetési igényéről, a visszatérítendő adó kiutalásához szükséges adatokról, a járulékfizetési kötelezettség felső határát meghaladóan levont nyugdíjjárulék visszaigényléséről - kivéve, ha az adóévben a Magyar Honvédség, a rendvédelmi szervek vagy a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok hivatásos állományú tagja volt -, feltéve, hogy a különbözetet év közben a foglalkoztatójával nem számolta el, az adókedvezményre jogosító adatokról, az adóhatóság nyilvántartásában nem szereplő olyan adatokról, tényekről, körülményekről, amelyek az adóhatóság adatszolgáltatás alapján történő adómegállapításához szükségesek. Ha február 15. napjáig nem tesz bejelentést az adóhatóságnak vagy a munkáltatójának, adókötelezettségét önadózás útján teljesíti.

Az adóhatóság az adózó nyilatkozata és az adatszolgáltatásra kötelezettek adatszolgáltatása alapján megállapítja az adó alapját, az adót, a visszatérítendő adót - ideértve a járulékfizetési kötelezettség felső határát meghaladóan levont nyugdíjjárulékot -, illetőleg a befizetendő adót, és az ezeket tartalmazó adómegállapítást május 20. napjáig postára adja.

Az adózónak az adót június 20-áig kell megfizetnie, illetőleg az adóhatóságnak a visszatérítendő adót eddig az időpontig kell kiutalni.

C.) A külföldi személyek egyes jövedelmeinek adózására, az adófizetés esedékességére vonatkozó különös szabályok

A külföldi illetőségű magánszemély és a külföldi illetőségű osztalékban részesülő (a továbbiakban a külföldi személy) a törvény szerint adó- adóelőleg levonási kötelezettség alá eső kifizetőtől származó, belföldön végzett tevékenységből, illetve a jövedelemszerzés helye szerint belföldről származó jövedelmére, így különösen a kamatra, előadói, művészeti és sporttevékenységekért, bemutatókért, kiállításokért járó díjra, jogdíjra és osztalékra (a továbbiakban: adóköteles bevételre) a következő eljárási szabályokat kell alkalmazni:

a) A külföldi személy adóköteles bevétele után a kifizetőnek a kifizetett összegből a levont adót (személyi jövedelemadót, társasági adót, osztalékadót) a kifizetést követő hó 12-éig kell megfizetnie. Nem kell az adót levonni és megfizetni, ha nemzetközi egyezmény szerint a bevétel nem adóztatható belföldön, és a külföldi személy illetőségét igazolja. Amennyiben a külföldi személytől levont adó mértéke magasabb, mint a nemzetközi egyezmény alapján alkalmazható adómérték, akkor a külföldi személy az illetőségigazolás és a kifizető igazolása benyújtásával az APEH Kiemelt Adózók Igazgatóságánál adó-visszatérítési igényt terjeszthet elő.

b) Ha a kifizetőt nem terhelte adólevonási kötelezettség, vagy a külföldi személy adóköteles jövedelmét nem kifizetőtől szerezte, a jövedelem megszerzésétől számított 30 napon belül a külföldi személyt adóbevallási kötelezettség terheli, melyet az APEH Kiemelt Adózók Igazgatóságához kell benyújtania. Ezzel egyidejűleg az adót is meg kell fizetnie. Ez esetben a külföldi személy az adómegállapítás során figyelembe veheti a kettős adóztatás elkerüléséről szóló nemzetközi egyezmény alapján a rá vonatkozó adómértéket.

c) A jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező egyéb szervezet székhelyére, telephelyére nem önálló tevékenység végzésére kirendelt külföldi illetőségű magánszemély az adóévet követő év május 20. napjáig teljesíti bevallási kötelezettségét, feltéve, ha a kifizetőt nem terhelte adólevonási kötelezettség, vagy a külföldi személy belföldön adóköteles jövedelmét nem kifizetőtől szerezte. A nem önálló tevékenység végzésére kirendelt külföldi illetőségű magánszemély adóját az adóhatóság határozattal állapítja meg, ha az adózó az adóév végét megelőzően azzal a szándékkal hagyja el az ország területét, hogy az adóév során adóköteles tevékenység vagy jövedelemszerzés céljából vissza nem tér. Az ország területe elhagyásának időpontja előtt 30 nappal be kell jelenteni ennek tényét, valamint a bejelentéshez csatolni kell az adó megállapításához szükséges iratokat.

Fontos, hogy a kifizető a téves mértékkel levont, a levonni elmulasztott vagy be nem vallott adóért     korlátlanul felel.

2. Általános forgalmi adó

2.1. Az általános forgalmi adó bevallási és befizetési határidői (2008-tól a tárgyévet megelőző második év adatai alapján)

Az Art. szerint az általános forgalmi adóról

  • a havi adómegállapításra kötelezett adózó a tágyhót követő hó 20-áig;

  • a negyedéves adómegállapításra kötelezett adózó a tárgynegyedévet követő hó 20. napjáig,

  • az éves adómegállapításra kötelezett adózó az adóévet követő év február 15-éig nyújtja be adóbevallását és fizeti meg az adó nettó, elszámolandó összegét, illetőleg ettől az időponttól igényelheti vissza.

Fontos változás 2008.01.01-től, hogy az általános forgalmi adó havi, negyedéves vagy éves bevallási és elszámolási időszakát a tárgyévet megelőző második év adatai határozzák meg, tehát az az általános forgalmi adó fizetésére kötelezett adózó, akinek/amelynek a 2006. évre vonatkozóan benyújtott bevallásainak (utólagos adómegállapításának) és önellenőrzéseinek adatai alapján elszámolandó adójának éves szinten összesített – vagy annak időarányosan átszámított - összege pozitív előjelű és az 1 millió forintot elérte, 2008.01.01-től havonta, míg annak az adózónak, akinek/amelynek a tárgyévet megelőző második év adatai alapján elszámolandó adójának éves szinten összesített – vagy annak időarányosan éves szintre átszámított – összege, előjelétől függetlenül nem érte el a 250 ezer forintot, (és nem rendelkezik közösségi adószámmal) 2008.01.01-től évente kell bevallást tennie. Azok az általános forgalmi adó fizetésére kötelezett adózók, akik/amelyek az előzőek alapján sem a havonkénti, sem az évenkénti bevallásra kötelezettek közé nem tartoznak, negyedévente kötelesek a bevallást benyújtani és az adót megfizetni. Szintén negyedévenkénti elszámolási kötelezettség terheli azt az egyébként éves bevallásra kötelezett adózót, aki/amely rendelkezik közösségi adószámmal.

A csoportos általános forgalmi adózást választó adózónak havonta kell bevallást tennie és elszámolnia az adójával. A csoport létrejöttekor minden tagnak, (csatlakozás esetén a csatlakozónak)  az általános forgalmi adójáról soron kívüli bevallási és elszámolási kötelezettsége keletkezik, melyet az engedélyező határozat jogerőre emelkedését követő 30 napon belül kell teljesíteni. A csoportazonosító szám törlése esetén a csoportnak az általános forgalmi adójáról, a tagnak azonban – az általános forgalmi adón kívül - minden egyéb adójáról soron kívüli bevallási és elszámolási kötelezettsége keletkezik, melyet a törlő határozat jogerőre emelkedését követő 30 napon belül kell teljesíteni. A csoportból kiváló tagnak a kiválást engedélyező határozat jogerőre emelkedésétől számított 30 napon belül kell – az általános forgalmi adón kívül - minden egyéb adójáról soron kívül bevallást tennie.

2.2. Az általános forgalmi adó bevallási és befizetési határidőinek tárgyévben történő változása

aa) Az éves bevallásról negyedéves bevallásra kell áttérnie az adózónak, ha a tárgyévben az év elejétől összesített fizetendő és levonható előzetesen felszámított adó különbözete a +/- 250 eFt-ot elérte, vagy az adóév közben az adóhatóság számára közösségi adószámot állapított meg. A tárgyévi első bevallását a tárgyév első napjától azon negyedév utolsó napjáig terjedő időszakról kell - a negyedéves bevallás benyújtására előírt időpontig - benyújtania, amelyben az értékhatárt elérte, illetve amelyben az adóhatóság közösségi adószámot állapított meg,

ab) a negyedéves bevallásról havi bevallásra kell áttérnie, ha az év elejétől összesített elszámolandó adója pozitív előjelű és az 1 millió forintot elérte. Az első havi bevallást arról a hónapról kell benyújtani, amelyet megelőző bevallással lezárt negyedévben az adózó az értékhatárt elérte,

ac) az éves bevallásról havi bevallásra kell áttérnie, ha a tárgyévben az év elejétől - előjel helyesen - összesített fizetendő és levonható előzetesen felszámított adó különbözete pozitív előjelű és az 1 millió forintot elérte. A tárgyévi első bevallást a tárgyév első napjától azon negyedév utolsó napjáig tartó időszakról kell benyújtani, amelyben az előzőekben meghatározott különbözet az 1 millió Ft-ot elérte, majd ezt a negyedévet követő hónaptól az adózó havi bevallásra köteles áttérni,

b) Az éves bevallásra kötelezett adózó év közben negyedévenkénti, a negyedévenként bevallásra kötelezett adózó a havonkénti elszámolás és bevallás engedélyezését kérheti. Az adóhatóság a gyakoribb elszámolást különösen abban az esetben engedélyezheti, ha az adózó beszerzéseit terhelő levonható előzetesen felszámított forgalmiadó-kulcs magasabb az áthárított forgalmi adó-kulcsnál, illetőleg az adózó beruházást valósít meg.

A 2.2. pontban felsorolt valamennyi esetben a gyakoribb bevallási és elszámolási kötelezettségre történő áttérést megelőző, bevallással le nem zárt időszakra vonatkozó adókötelezettséget meg kell állapítani, be kell vallani, meg kell fizetni.

2.3. Bevallási és elszámolási gyakoriság szervezeti változás esetén   

Az átalakulással, illetve szétválással létrejövő adózó általános forgalmiadó-bevallási kötelezettségének ugyanolyan gyakorisággal tesz eleget, mint az a szervezet, amelyből átalakult vagy szétválás útján létrejött. Az összeolvadással létrejövő adózó a gyakoribb bevallásra kötelezett jogelőd bevallási gyakoriságának megfelelően tesz eleget általános forgalmiadó-bevallási kötelezettségének.

2.4. Bevallási és elszámolási kötelezettség új közlekedési eszköz beszerzése, illetve közösségi kereskedelemmel érintett adózók esetén  

a) Az új közlekedési eszköznek - a személygépkocsi, illetőleg a regisztrációs adó köteles motorkerékpár kivételével - az Európai Közösség más tagállamából történő beszerzése esetén fizetendő általános forgalmi adót az általános forgalmiadó-alanynak nem minősülő magánszemély, illetve egyéb szervezet, az általános forgalmiadó-alanynak nem minősülő adófizetésre kötelezett jogi személy, a kizárólag adólevonásra nem jogosító tevékenységet folytató adóalany, az alanyi adómentességet választó adóalany, a mezőgazdasági tevékenységet folytató, különleges jogállást választó adóalany, illetve az egyszerűsített vállalkozói adóalany vevő az adófizetési kötelezettség keletkezését követő hó 20. napjáig vallja be és fizeti meg az állami adóhatósághoz.

b) A közösségi adószámmal rendelkező általános forgalmiadó-alany az adóhatóság által erre a célra rendszeresített nyomtatványon a negyedévet követő hó 20. napjáig nyilatkozik az Európai Közösség más tagállamában illetőséggel bíró adóalany részére az adott negyedévben teljesített termékértékesítésről az Európai Közösség más tagállamában illetőséggel bíró adóalanytól megvalósított termékbeszerzésről, a vevő, illetve az eladó közösségi adószámáról, valamint az általános forgalmi adóról szóló törvényben meghatározott európai közösségi területen belül teljesített termékértékesítés és termékbeszerzés általános forgalmi adó nélkül számított ellenértékéről (összesítő nyilatkozat). Az összesítő nyilatkozat a jogkövetkezmények szempontjából bevallásnak minősül. Nem kell nyilatkozatot tenni arról a negyedévről, amelyben az általános forgalmiadó-alany közösségi kereskedelmet nem folytatott.

c) A közösségi adószámmal rendelkező általános forgalmiadó-alanynak nem minősülő adófizetésre kötelezett jogi személy, a kizárólag adólevonásra nem jogosító tevékenységet folytató adóalany, az alanyi adómentességet választó adóalany, a mezőgazdasági tevékenységet folytató, különleges jogállást választó adóalany, valamint az egyszerűsített vállalkozói adó alanya az Európai Unió más tagállamában illetőséggel bíró adóalanytól megvalósított termékbeszerzése utáni általános forgalmi adót az adófizetési kötelezettség keletkezését követő hó 20. napjáig vallja be és fizeti meg. Az adózó negyedévenként, a negyedévet követő hó 20. napjáig az állami adóhatóság által erre a célra rendszeresített nyomtatványon összesítő nyilatkozatot tesz az eladó közösségi adószámáról és a termékbeszerzés általános forgalmi adó nélkül számított ellenértékéről. Az egyszerűsített vállalkozói adó alanya, ha az Európai Unió más tagállamában illetőséggel bíró adóalanynak terméket értékesít, negyedévenként, a negyedévet követő hó 20. napjáig az állami adóhatóság által erre a célra rendszeresített nyomtatványon összesítő nyilatkozatot tesz a vevő közösségi adószámáról, valamint a termékértékesítés általános forgalmi adó nélkül számított ellenértékéről. Nem kell bevallást, illetve nyilatkozatot tenni arról a hónapról, illetőleg negyedévről, amelyben az adózó az Európai Közösség más tagállamában illetőséggel bíró adóalanytól nem szerzett be terméket, illetőleg az Európai Unió más tagállamában illetőséggel bíró adóalanynak terméket nem értékesített.  

3. Társasági adó és osztalékadó

3.1. Társasági adó előlegének bevallása és határidői

a) A társasági adó alanya az adóbevallással egyidejűleg az adóbevallás esedékességét követő második naptári hónap első napjával kezdődő 12 hónapos időszakra társasági adóelőleget vall be.

aa) Az adóelőleg havonta, egyenlő részletekben esedékes, ha az előző adóévi fizetendő adó meghaladja az 5 millió forintot;

ab) háromhavonta, egyenlő részletekben esedékes, ha az előző adóévi fizetendő adó legfeljebb 5 millió forint.

ac) A mezőgazdasági és erdőgazdálkodási ágazatba, a halászati ágba sorolt adózónál az adóév első negyedévében

  • az éves adóelőleg 10 százaléka, második negyedévében 20 százaléka, harmadik negyedévében 30 százaléka, negyedik negyedévében 40 százaléka esedékes, ha az előző adóévi fizetendő adó legfeljebb 5 millió forint,

  • az adóév első negyedévében az éves adóelőleg 3,3 százaléka, második negyedévében 6,6 százaléka, harmadik negyedévében 10 százaléka, negyedik negyedévében 13,4 százaléka esedékes havonta, ha az előző adóévi fizetendő adó meghaladja az 5 millió forintot.

b) Az adóévben átalakuló adózó - ideértve az átalakulással létrejött adózót, az átvevőt és a fennmaradót is - az átalakulás napjától számított 30 napon belül társasági adóelőleg-bevallást tesz. Az átalakulás napjától számított 30 napon belül a jogutód köteles a jogelőd által bevallott adóelőlegből számított (az átalakulás formájától függően azzal egyező, összesített, megosztott) adóelőleget bevallani, és ennek alapján köteles a bevallás esedékességének napjától az adóévet követő hatodik hónap utolsó napjáig adóelőleget fizetni. Kiválás esetén a fennmaradó gazdasági társaság jogutódnak is minősül. Az adókötelezettsége keletkezésének napját követő második naptári hónap első napjától kezdődő 12 hónapos időszakra 30 napon belül köteles adóelőleget bevallani a külföldi vállalkozó által bevallott adóelőleggel egyezően a tevékenységét folytató európai részvénytársaság, európai szövetkezet, illetve az európai részvénytársaság, az európai szövetkezet által bevallott adóelőleggel egyezően a tevékenységét folytató külföldi vállalkozó.

  • Az adózónak, ha a társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvény szerint havonta fizet adóelőleget, akkor az adóelőleget minden hónap 20-áig,

  • abban az esetben, ha az adózó a társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvény szerint negyedévenként fizet adóelőleget, akkor az adóelőleget a negyedévet követő hó 20-áig

kell megfizetnie.

3.2. A társasági adóelőleg kiegészítésének kötelezettsége

Az adóév utolsó havi, negyedévi előlegét az előleg kiegészítésére kötelezett adózónak a tárgyév utolsó hónapjának 20. napjáig kell teljesítenie. Az adóelőleget a kettős könyvvitelt vezető belföldi illetőségű adózónak és a külföldi vállalkozónak a várható éves fizetendő adó összegére az adóév december hó 20-áig ki kell egészítenie és az adóelőleg-kiegészítés összegéről a tárgyév utolsó hónapjának 20. napjáig bevallást kell tennie. (Az előlegkiegészítési kötelezettség nem vonatkozik arra az adózóra, amelynek az adóévet megelőző adóévben az éves szinten számított árbevétele nem haladta meg az 50 millió Ft-ot.)

3.3. A társasági adó bevallása és megfizetése

a) Az adózónak a társasági adóról az adóévet követő év május 31-éig kell bevallást tennie (és az adóévről készült éves beszámolóját első ízben a 2008. adóévről 2009. május 31-ig az adóhatósághoz benyújtania) és az adót, - a megfizetett adóelőleg és előlegkiegészítés, valamint az adóévre megállapított társasági adó különbözetét -, az adóévet követő év május 31-éig kell megfizetnie, illetve ettől az időponttól lehet visszaigényelnie.

Figyelem! Az adózónak az állami adóhatósághoz az erre a célra rendszeresített nyomtatványon abban az esetben is adóbevallást kell benyújtania, ha a bevallási időszakban adófizetési kötelezettsége nem keletkezett.

b) A társasági adóbevallás helyett az adóévet követő év február 15-éig - bevallást helyettesítő nyomtatványon - nyilatkozatot tehet az alapítvány, a közalapítvány, a társadalmi szervezet, a köztestület, az egyház, a lakásszövetkezet, az önkéntes kölcsönös biztosítópénztár, közhasznú, kiemelkedően közhasznú szervezetként besorolt felsőoktatási intézmény, feltéve, hogy az adóévben vállalkozási tevékenységből (az önkéntes kölcsönös biztosítópénztár kiegészítő vállalkozási tevékenységéből) származó bevételt nem ért el, vagy e tevékenységéhez kapcsolódóan költséget, ráfordítást nem számolt el.

c) Osztalékadó

2006. január 1-jétől megszűnt a külföldi társaságoknak fizetett osztalék osztalékadója. A magánszemély tulajdonosoknak fizetett osztalékelőleg, osztalék, úgyszintén a társaságok vonatkozásában osztaléknak minősülő jogcímen kifizetett (juttatott) összegek adatait - tájékoztató adatként - a társasági adó bevallás tartalmazza.

4. A naptári évtől eltérő üzleti évet alkalmazó adózók társasági adó bevallási és befizetési határidőbeli eltérései

a) A naptári évtől eltérő üzleti évet választó adózónak a társasági adó és osztalékadó tekintetében az adómegállapítási, bevallási, adófizetési, adóelőleg-fizetési kötelezettségét az üzleti év első napján hatályos szabályok szerint kell teljesítenie (és ezzel egyidejűleg az adóévről készült éves beszámolóját is meg kell küldenie, - elektronikus úton - az adóhatóságnak. A beszámolót első ízben azon 12 naptári hónapot magába foglaló üzleti évről kell benyújtani, amelyben az adóév első napja 2008. január 1. napját követi).

aa) A társasági adó előlegének bevallására és befizetésére a 3.1. pontnál leírtak irányadóak.

ab) A társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvény szerinti előlegkiegészítésre kötelezett adózó a társasági adó előlegét a várható éves fizetendő adó összegére az adóév utolsó hónapjának 20. napjáig egészíti ki és erről bevallást tesz. Az előlegkiegészítésre kötelezett adózó az adóév utolsó havi, negyedévi előlegét az előlegkiegészítéssel egyidejűleg teljesíti.

ac) Az adózó az adóbevallási kötelezettségét a társasági adóról és osztalékadóról az adóév utolsó napját követő 150. napig teljesíti. Az adózó a társasági adót, - a megfizetett adóelőleg és előlegkiegészítés, valamint az adóévre megállapított társasági adó különbözetét az adóév utolsó napját követő 150. napig fizeti meg, illetőleg ettől az időponttól igényelheti vissza.

b) A belföldi illetőségű osztalékban részesülő adózó a kifizető által tőle levont osztalékadót az adóév utolsó napját követő 150. naptól igényelheti vissza.

c) Ha a kötelezettséget jogszabály havonként, negyedévenként rendeli teljesíteni, az első hónap kezdő napjaként a választott üzleti év kezdő napját kell számításba venni. Az első adóévi hónap kezdő napjának naptári hónapon belüli sorszáma határozza meg valamennyi további adóévi hónap kezdő napjának naptári hónapon belüli sorszámát. Amennyiben valamely adóévi hónap kezdő napjának naptári hónapon belüli sorszáma magasabb, mint a követő naptári hónap napjainak száma, a követő adóévi hónap kezdő napjaként a követő naptári hónap utolsó napját kell tekinteni. Adóévi negyedévként három adóévi hónapot kell figyelembe venni. Figyelem! Ez a szabály az általános forgalmi adóval kapcsolatos bevallási kötelezettségekre nem vonatkozik, ott ugyanis az üzleti év továbbra is a naptári évvel egyezik meg!

5. Járulékok

A) Természetbeni és pénzbeli egészségbiztosítási és nyugdíjjárulék (magánnyugdíjpénztári tagdíj, a pénztártag, illetőleg a foglalkoztató által vállalt tagdíj kiegészítés)

a. a munkáltatónak az általa levont járulékot (tagdíjat, tagdíjkiegészítést) az elszámolt hónapot követő hó 12-éig,

b. a kifizetőnek az általa levont járulékot (tagdíjat, tagdíjkiegészítést) a kifizetés hónapját követő hó 12-éig,

c. a Tbj. 4. § b) pontja szerinti egyéni vállalkozónak a járulékot (tagdíjat, tagdíjkiegészítést) havonta, a tárgyhót követő hó 12. napjáig

kell megfizetnie.

B) Társadalombiztosítási(nyugdíjbiztosítási, természetbeni és pénzbeli egészségbiztosítási járulék)

a. a munkáltatónak és a kifizetőnek a járulékot az elszámolt hónapot követő hó 12-éig,

b. a Tbj. 4. § b) pontja szerinti egyéni vállalkozónak a járulékot havonta, a tárgyhót követő hó 12. napjáig

kell bevallania és megfizetnie.

C) Egészségügyi szolgáltatási járulék és nyugdíjjárulék

a. a társas vállalkozásnak a járulékokat az elszámolt hónapot követő hó 12-éig,

b. a kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozónak a járulékokat negyedévente, a negyedévet követő hó 12. napjáig kell bevallania és megfizetnie.

D) A Tbj. 39. §-a alapján fizetendő egészségügyi szolgáltatási járulék

A magánszemély a Tbj. 39. § (2) bekezdése alapján – határozattal - előírt járulékfizetési kötelezettségét első ízben a bejelentést követő hó 12. napjáig, ezt követően havonta, a tárgyhót követő hó 12. napjáig teljesíti.

E) Mezőgazdasági őstermelő járulékbevallása:

Az Art. 31. § (2) bekezdése szerinti bevallást a mezőgazdasági őstermelőnek negyedévente, a negyedévet követő hónap 12-éig kell benyújtania.

6. Munkaadói járulék és munkavállalói járulék

A munkaadó a munkaadói járulékot és a levont munkavállalói járulékot az elszámolt hónapot követő hó 12. napjáig köteles befizetni.

7. START/START PLUSZ/START EXTRA-kártyával rendelkezőkre vonatkozó 15 és/vagy 25 százalékos mértékű kötelezettség

A kötelezettséget az elszámolt hónapot követő hó 12-éig kell befizetni és az Art. 31. § (2) bekezdése alapján benyújtandó bevallásban kell bevallani (ideértve a nulla százalékos kötelezettség alapját is).

8. Vállalkozói járulék

Az egyéni vállalkozó a vállalkozói járulékot havonta, a tárgyhónapot követő hónap 12. napjáig köteles megfizetni. A társas vállalkozót terhelő vállalkozói járulékot a társas vállalkozás havonta állapítja meg, vonja le, a tárgyhónapot követő hónap 12. napjáig vallja be és fizeti meg.

9. Játékadó

Az adózó – a játékautomata után fizetendő játékadó kivételével – a játékadót a tárgyhót követő 20-áig, a nem folyamatosan szervezett sorsolásos játék esetén a sorsolás napját követő hó 20-áig vallja be és fizeti meg. A játékautomata adóját az adózó az erre vonatkozó bevallással egyidejűleg fizeti meg.

10. Rehabilitációs hozzájárulás

A rehabilitációs hozzájárulás jogszabályban előírt módon számított I-III. negyedévi előlegét negyedévente a negyedévet követő hónap 20-áig kell bevallani és megfizetni. A negyedik negyedévre előleget fizetni nem kell. A befizetett előlegek és az éves hozzájárulás különbözetét az adóévet követő év február 15. napjáig kell bevallani és megfizetni.

11. Egészségügyi hozzájárulás

A kifizető, munkáltató és az egyéni vállalkozó a százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást havonta állapítja meg és az Art. 31. § (2) bekezdésében meghatározottak szerint, a tárgyhónapot követő hónap 12-ig vallja be és fizeti meg.

A tételes egészségügyi hozzájárulást a fizetésre kötelezettnek a tárgyhót követő hónap 12-éig kell megfizetni.

Az egészségügyi hozzájárulás fizetésére kötelezett magánszemély a százalékos egészségügyi hozzájárulást előlegként, az adóelőleg, illetőleg a különadó megfizetésével egyidejűleg negyedévente állapítja meg, és a tárgynegyedévet követő hó 12. napjáig fizeti meg, majd a tárgyévre vonatkozóan elkészített személyi jövedelemadó bevallásban az előlegként megfizetett egészségügyi hozzájárulással elszámol. Az adóelőleg megfizetésére nem kötelezett magánszemély a százalékos egészségügyi hozzájárulást a személyi jövedelemadó bevallásában a bevallásra előírt határidőig állapítja meg, vallja be, és a bevallás benyújtásának határidejéig fizeti meg.

Ha az egyszerűsített bevallási nyilatkozat tételére jogosult mezőgazdasági őstermelő jövedelemadóját a munkáltató az adóbevallást helyettesítő elszámolásra vonatkozó rendelkezések szerint állapítja meg, a magánszemély a munkáltatónak tett, bevallást helyettesítő nyilatkozatában köteles nyilatkozni az e tevékenységből származó bevételéről is, amely nyilatkozat alapján a munkáltató az egészségügyi hozzájárulást megállapítja, és az adózás rendjéről szóló törvénynek a jövedelemadó-hátralék levonására vonatkozó szabályai megfelelő alkalmazásával megfizeti.

A kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozó a személyi jövedelemadóról benyújtott bevallásában vallja be (és a tárgyévet követő év január 12-éig fizeti meg). Az egyéni vállalkozó a vállalkozói osztalékalap után fizetendő egészségügyi hozzájárulást évente egyszer állapítja meg, (a tárgyévet követő év február 15-éig fizeti meg) és az éves bevallásában vallja be. A kamatkedvezményből származó jövedelem után fizetendő százalékos egészségügyi hozzájárulást évente, az adóévet követő január 12-éig kell megfizetni. Ha a kamatkedvezmény évközben megszűnik, az egészségügyi hozzájárulást a megszűnés napját követő hónap 12-éig kell megfizetni. Az Szja törvény 69. §-ának (10) bekezdésében meghatározott reprezentáció és üzleti ajándék után fizetendő százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást az Szja törvény 69. §-a (8) bekezdésének a)-c) pontjában meghatározottak szerint kell megállapítani, megfizetni és bevallani.

12. Kulturális járulék

A kulturális járulékot a járulék fizetésére kötelezett az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (Art.) 1. számú mellékletében meghatározott bevallási gyakoriságnak megfelelően vallja be, és a bevallással egyidejűleg fizeti meg. Ha az építési szerződésben a megvalósítás és az elszámolás (számlázás) időben elválik egymástól, a kivitelező a számla kibocsátását követő hó 20. napjáig köteles a kulturális járulékot bevallani és megfizetni. Az építtető az őt terhelő kulturális járulékot utólag, az építmény üzembe helyezésekor, illetve rendeltetésszerű használatba vételekor (aktiválásakor) egy összegben vallja be és fizeti meg.  

13. Egyszerűsített vállalkozói adó Az adóalany az adóév első három negyedévére előleget fizet a negyedévet követő hó 12. napjáig, az adóelőleget a december 20. napjáig az adóévi várható fizetendő adó összegére ki kell egészítenie. Az adóalany az adóévre megállapított adót - az adóévben már megfizetett adóelőlegek beszámításával - a bevallás benyújtására előírt határidőig megfizeti. A bevallás határideje egyéni vállalkozók és a számviteli törvény hatálya alá nem tartozó közkereseti és betéti társaság esetében az adóévet követő év február 15., a számvitelről szóló törvény hatálya alá tartozó adózók esetében az adóévet követő év május 31.
Az adóalanyiság évközi megszűnése esetén a bevallást a megszűnést követő 30 napon belül kell benyújtani. Ez az időtartam a számviteli törvény hatálya alá tartozók esetében a megszűnést követő 150 nap.

14. Szakképzési hozzájárulás

A számvitelről szóló törvény hatálya alá tartozó hozzájárulásra kötelezett a szakképzési hozzájárulást az üzleti évre, az egyéb hozzájárulásra kötelezett a naptári évre (tárgyév) állapítja meg. A naptári évtől eltérő üzleti évet választó hozzájárulásra kötelezett az üzleti év első napján hatályos jogszabályok szerint állapítja meg, vallja be, fizeti meg hozzájárulási kötelezettségét, és fizet előleget. Az a kötelezett, aki hozzájárulási kötelezettségét nem - a 2003. évi LXXXVI. törvény 4. §-ban meghatározott - gyakorlati képzés szervezésével teljesíti, kötelezettségét az állami adóhatóságnál vezetett számlára fizeti. A hozzájárulásra kötelezett az első félévre vonatkozóan szakképzési hozzájárulási előleget fizet. Az előleg összegét a tárgyév hetedik hónapja 20. napjáig kell bevallani és megfizetni. A befizetett előleg és az éves nettó kötelezettség különbözetét a tárgyévet követő év második hónapja 15. napjáig kell bevallani és megfizetni, illetőleg többletbefizetést ettől az időponttól lehet visszaigényelni. Az egyszerűsített vállalkozói adó hatálya alá tartozó adózók negyedévente, a negyedévet követő hónap 12-éig fizetik meg a szakképzési hozzájárulást,  és az egyes negyedévekre megállapított előleget az adóévre vonatkozó evabevallásban vallják be. Az adóév utolsó negyedévére megállapított szakképzési hozzájárulást az egyszerűsített vállalkozói adó megfizetésére előírt határidőig kell befizetni.

A kettős könyvvitelt vezető adózó a fizetendő szakképzési hozzájárulás alapjának az üzleti évet követő év ötödik hónap utolsó napjáig bekövetkezett – az üzleti évről készült bevallásában figyelembe nem vett – változása esetén a szakképzési hozzájárulás különbözetét az üzleti évet követő év ötödik hónap utolsó napjáig vallja be és fizeti meg.

(A szakképzési hozzájárulást a 2003. évi LXXXVI. törvény 4. §-ának (1), (7) és (8) bekezdései alapján gyakorlati képzés megszervezésével teljesítő hozzájárulásra kötelezettnek - az állami adóhatósággal szemben nem keletkezik bevallási, befizetési és elszámolási kötelezettsége, azonban – a hivatkozott törvény végrehajtási rendeletében előírtak szerint bejelentkezési, bevallási és elszámolási kötelezettsége van az állami szakképzési és felnőttképzési intézettel szemben. Az a hozzájárulásra kötelezett, aki a szakképzési hozzájárulási kötelezettségének részben gyakorlati képzések szervezése alapján tett eleget, a fennmaradó kötelezettsége még nem teljesített részét, a bruttó kötelezettsége legfeljebb 20 százalékát a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvényben  meghatározott Munkaerőpiaci Alap kincstárnál vezetett számlájára történő befizetéssel teljesíti, egyébként az állami szakképzési és felnőttképzési intézettel számol el.)

15. Környezetterhelési díj

A kibocsátó a negyedévi díjelőleget a negyedév utolsó napjáig fizeti meg a tárgyévet megelőző év tényleges kibocsátásai alapján fizetett teljes díj negyedének megfelelő összegben. Ha a kibocsátó folyamatosan működtet kibocsátást mérő rendszert, a mérések alapján a folyó negyedévre irányadó díjelőleget kell megfizetni.
A csatornamű szolgáltató a negyedévi díjelőleget a következő negyedév utolsó napjáig fizeti meg. A kibocsátó a díjfizetési kötelezettségéről, továbbá az önkormányzat a díjvisszaigényléséről évente, a tárgyévet követő év március 31-éig tesz bevallást. A kibocsátó negyedévenként a nettó díjelőleget megállapítja és bevallja.
A kibocsátó a tárgyévet követő év március 31-éig a tárgyévi tényleges kibocsátás alapján számított díj és az előleg alapján befizetett díjelőleg különbözetét megfizeti, illetve a túlfizetés összegét a tárgyévet követő év első negyedévi díjelőlegének megfizetésekor beszámítja vagy visszaigényli.
Az új létesítményt üzemeltető kibocsátó az üzemelés első évében fizetendő díjat egy összegben, a tárgyévet követő év március 31-éig fizeti meg.

16. Környezetvédelmi termékdíj

2008.01.01-től a környezetvédelmi termékdíjjal kapcsolatos feladatok – a folyamatban lévő eljárások kivételével - a vámhatóság hatáskörébe kerültek. Kizárólag a 2007. évre vonatkozó 2008. február 15-ig benyújtandó, illetve a 2008. január 21-i bevallási határidejű a 2007. év valamely utolsó bevallási időszakára vonatkozó bevallásokat (ideértve a negyedéves összesítő bevallást is), azonban még az adóhatósághoz kell benyújtani.

17. Innovációs járulék

A) Innovációs járulék előleg

Az adóévben a járulékfizetésre kötelezett háromhavonként (előlegfizetési időszak) előleget fizet, melyet a harmadik hónapot követő hó 20. napjáig kell teljesítenie. A járulékfizetésre kötelezett a járulékbevallással egyidejűleg - a járulékbevallás esedékességét követő második naptári hónap első napjával kezdődő 12 hónapos időszakra - járulékelőleget vall, az előlegfizetési időszakokra eső egyenlő részletek feltüntetésével.

A járulékfizetésre kötelezettnek a járulékfizetési kötelezettség keletkezésének évében az adóévet megelőző adóév adatai alapján kell járulékelőlegét megállapítania és arról az adóév ötödik hónapjának utolsó napjáig járulékelőleg-bevallást benyújtania. A járulékfizetési kötelezettség keletkezése évének első két előlegfizetési időszakára vonatkozóan az adózó az előlegfizetéssel egyidejűleg bevallást tesz. Az előleg mértéke a járulék várható éves nettó összegének időarányos része.  

Az átalakulás napjától számított 30 napon belül a jogutód köteles a jogelőd által bevallott járulékelőlegből számított (az átalakulás formájától függően azzal egyező, összesített, megosztott) járulékelőleget bevallani, és ennek alapján köteles a bevallás esedékességének napjától az adóévet követő hatodik hónap utolsó napjáig járulékelőleget fizetni. Kiválás esetén a fennmaradó gazdasági társaság e rendelkezés alkalmazásában jogutódnak is minősül.

B) Innovációs járulék

A befizetett előleg és a járulék éves nettó összege közötti különbözetet az adóévet követő ötödik hónap utolsó napjáig (amennyiben az üzleti év azonos a naptári évvel, akkor május 31-éig) kell befizetni, illetőleg a többletbefizetést ettől az időponttól lehet visszaigényelni. A járulékfizetésre kötelezettnek a járulékbevallással egyidejűleg a járulékbevallás esedékességét követő második naptári hónap első napjával kezdődő 12 hónapos időszakra járulékelőleget kell bevallania az előlegfizetési időszakokra eső egyenlő részletek feltüntetésével.

18. Egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás

A kifizetőt terhelő – megállapított és a magánszemélytől levont – egyszerűsített közteherviselési hozzájárulást havonta, a tárgyhót követő hó 12. napjáig kell bevallani és megfizetni. A vállalkozási tevékenységet nem folytató magánszemélynek, ha általános forgalmi adó fizetésére nem kötelezett, az adóévet követő év május 20-áig, (benne az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás szerint adózott bevételek utáni adókötelezettség részletezésével) kell bevallást benyújtania, egyebekben az adóévet követő február 15. napja tekintendő irányadó bevallási határidőnek a vállalkozási tevékenységet (is) folytató magánszemélyek esetében.

Új szabály 2008-tól, hogy ha a magánszemély az Ekho-tv. hatálya alá tartozó tevékenységét vállalkozási szerződés vagy eseti megbízási szerződés alapján végzi és az ekho választásáról az őt megillető bevétel kifizetése előtt nyilatkozik, akkor nyilatkozhat arról is, hogy a kifizetőt és az őt terhelő ekho megállapítását, bevallását és megfizetését átvállalja a kifizetőtől. A kifizető ebben az esetben az adóévet követő január 31-ig a magánszemély adóazonosító jelének feltüntetésével adatot szolgáltat az adóhatósághoz a magánszemély részére az adóévben juttatott ekhoalapot képező bevételről.

19. Az államháztartás egyensúlyát javító különadó és járadék:

A) Magánszemélyt terhelő különadó előlege és különadó

A különadóra adóelőleget kell fizetni. A kifizető a magánszemélynek fizetett (juttatott) bevétel különadó-előlegét a személyi jövedelemadó előleggel együtt állapítja meg és fizeti be. Ha a kifizető a bevételt terhelő adóelőleg megállapítására, levonására nem köteles, vagy azt nem vonta le, akkor a magánszemély negyedévente, a negyedévet követő hónap 12. napjáig állapítja meg és fizeti be a különadó előlegét.

A különadóval kapcsolatos bevallást, adóhatósági adómegállapítást, befizetést, visszatérítést a kifizető, a magánszemély, illetve az adóhatóság a személyi jövedelemadóról szóló törvény, valamint az Art. rendelkezéseinek megfelelő alkalmazásával teljesíti azzal, hogy az adóbevallási kötelezettségnek a személyi jövedelemadó bevallásban, a személyi jövedelemadótól elkülönítve kell eleget tenni.

B) Társas vállalkozás előlegfizetési és különadó-kötelezettsége

A társas vállalkozás az adóévről készítendő beszámoló elkészítésére előírt határidőig (az adóévet követő május 31-ig, illetve naptári évtől eltérő üzleti évet választó adózó az adóév utolsó napját követő 150. napig) a különadóról bevallást nyújt be, amellyel egyidejűleg az adóbevallás esedékességét követő második naptári hónap első napjával kezdődő 12 hónapos időszakra adóelőleget vall be az esedékességi időre eső összeg feltüntetésével.

Az adókötelezettsége keletkezésének napját követő második naptári hónap első napjától kezdődő 12 hónapos időszakra 30 napon belül köteles adóelőleget bevallani a külföldi vállalkozó által bevallott adóelőleggel egyezően a tevékenységét folytató európai részvénytársaság, európai szövetkezet, illetve az európai részvénytársaság, az európai szövetkezet által bevallott adóelőleggel egyezően a tevékenységét folytató külföldi vállalkozó. A különadó-előleg háromhavonta (negyedévente), a mezőgazdasági és erdőgazdálkodási ágazatba, a halászati ágba sorolt adózónál a 3. és 4. negyedévben, egyenlő részletekben, ezen időszakot követő hó 20. napjáig, az utolsó negyedévi előleg az adóév utolsó hónapjának 20. napjáig esedékes. A különadó várható összegének a már megfizetett előleggel csökkentett különbözetét az adóév utolsó hónapjának 20. napjáig kell megfizetni. A feltöltési kötelezettség nem vonatkozik arra az adózóra, amelynek az adóévet megelőző adóévben az éves szinten számított árbevétele nem haladta meg az 50 millió Ft-ot.

Átalakulás esetén az átalakulás napjától számított 30 napon belül a jogutód köteles a jogelőd által bevallott adóelőlegből számított (az átalakulás formájától függően azzal egyező, összesített, megosztott) adóelőleget bevallani, és ennek alapján köteles a bevallás esedékességének napjától az adóévet követő hatodik hónap utolsó napjáig adóelőleget fizetni. Kiválás esetén a fennmaradó gazdasági társaság e rendelkezés alkalmazásában jogutódnak is minősül. Az átalakulás napját követő első adóbevallásában nem vall be adóelőleget kiválás esetén a fennmaradó, beolvadás esetén az átvevő társas vállalkozás, ha az átalakulás napja az előző adóévi adóbevallás benyújtását megelőzi.

A fizetendő különadót a társasági adóra előírt határidőben (az adóévet követő május 31-ig, illetve naptári évtől eltérő üzleti évet választó adózó az adóév utolsó napját követő 150. napig) kell  megállapítani, bevallani és megfizetni.

C) Hitelintézeti járadék

A hitelintézet a járadékelőleget negyedévente, a negyedévet követő hónap 12-éig, az utolsó negyedévi előleget az adóév utolsó hónapjának 20. napjáig fizeti meg. A járadék várható összegének a már megfizetett előleggel csökentett különbözetét az adóév utolsó hónapjának 20. napjáig kell megfizetni. A feltöltési kötelezettség nem vonatkozik arra az adózóra, amelynek az adóévet megelőző adóévben az éves szinten számított árbevétele nem haladta meg az 50 millió Ft-ot.

A fizetendő járadékot az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvényben a társasági adóra előírt határidőben, azaz az adóévet követő május 31-ig, illetve naptári évtől eltérő üzleti évet választó adózó az adóév utolsó napját követő 150. napig - az adóévben a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló törvény hatálya alól kikerülő hitelintézet esetében a kikerülést követő 90. napig - kell megállapítani, bevallani és megfizetni, illetve ettől az időponttól lehet visszaigényelni.

20. A biztonságos és gazdaságos gyógyszer- és gyógyászati segédeszköz-ellátás, valamint a gyógyszerforgalmazás általános szabályairól szóló 2006. évi XCVIII. törvény alapján teljesítendő fizetési kötelezettségek

A) 2007. évre vonatkozó, 2008-ban esedékes kötelezettség

A gyógyszer forgalomba hozatali engedélyének jogosultja (ideértve a sávos kockázatviselésből eredő 2007. évre vonatkozó fizetési kötelezettséget is), a gyógyszer-nagykereskedelmi engedéllyel rendelkező és a közforgalmú gyógyszertár működtetésére jogosult a 2007. évről 2008. március 20. napjáig teljesíti bevallási és - a már fizetett előlegekre is tekintettel – fizetési kötelezettségét. Az ismertetőt alkalmazó személynek a - 2007. év vonatkozásában - bevallási és fizetési kötelezettsége 2007. december 31. napján esedékes.

B) 2008. évre vonatkozó bevallás

a) A gyógyszer forgalomba hozatali engedély jogosultja, abban az esetben pedig, ha belföldön forgalmazási tevékenységet nem végez, - a forgalmazóval kötött és az állami adóhatóság által jóváhagyott megállapodás alapján - a forgalmazó, valamint a tápszer társadalombiztosítási támogatása iránt kérelmet benyújtó, amennyiben az nem azonos a tápszer forgalmazójával, úgy a forgalmazó (együtt: gyógyszer forgalomba hozatali engedélyének jogosultja), továbbá a gyógyszer-nagykereskedelmi engedéllyel rendelkező gazdálkodó szervezet, illetve a tápszer nagykereskedelmet folytató (együtt: gyógyszer nagykereskedelmi engedéllyel rendelkező) gazdálkodó szervezet, valamint az ismertető tevékenység végzésére vonatkozó engedéllyel rendelkező személy a tárgyhónapot követő harmadik naptári hónap 20. napjáig az állami adóhatósághoz bevallást nyújt be és egyidejűleg a kötelezettségét is megfizeti.

b) A közforgalmú gyógyszertár működtetésére jogosult, valamint az a közvetlen lakossági gyógyszerellátást végző intézeti gyógyszertár (együtt: közforgalmú gyógyszertár működtetésére jogosult) a tárgynegyedévet követő harmadik naptári hónap 20. napjáig bevallást nyújt be és teljesíti fizetési kötelezettségét.

c) A gyógyszer forgalomba hozatali engedélyének jogosultja a sávos kockázatviselésből eredő fizetési kötelezettségéről – a tárgyév december 20-ig teljesített előlegre is tekintettel – a tárgyévet követő év március 25. napjáig bevallást nyújt be és fizeti meg kötelezettségét.

C) 2008. évre vonatkozó előleg bevallása és befizetése

A gyógyszer forgalomba hozatali engedélyének jogosultja a sávos kockázatviselésből eredő fizetési kötelezettségéről a tárgyév december 20-ig előleget vall be és fizet meg.
A gyógyszer forgalomba hozatali engedély jogosultjának (a fenti kivétellel), a gyógyszer-nagykereskedelmi engedéllyel rendelkező gazdálkodó szervezetnek és a közforgalmú gyógyszertár működtetésére jogosultnak a 2008. évben előleg bevallási és fizetési kötelezettsége nincs.

21.  A költségvetési támogatás

A) A költségvetési támogatás bevallása

a. A költségvetési támogatást a tárgyhónap első napjától a tárgyhónap utolsó napjáig terjedő időszakra kell megállapítani.

b. Az adózó a feltétel teljesítéséhez kötött költségvetési támogatást az a) ponttól eltérően a támogatást megállapító jogszabály rendelkezései szerint állapíthatja meg. A feltétel teljesítésének igazolását az igényléshez mellékelni kell.

c. Az adózó kérelmére az adóhatóság a költségvetési támogatás gyakoribb (öt-tizenöt naponkénti) igénybevételét engedélyezheti. A költségvetési támogatás gyakoribb igénybevételére jogosult adózónak a költségvetési támogatást havonta kell megállapítani, és a tárgyhót követő hó 20. napjáig bevallani.

B) A költségvetési támogatás igénylése

1. Ha támogatást megállapító jogszabály eltérően nem rendelkezik, a jogosult

a. a havonta megállapított költségvetési támogatást az adózó havonta a tárgyhót követő hó 20. napjától,

b. feltétel bekövetkeztéhez kötött költségvetési támogatást az előírt mellékletekkel ellátott bevallás benyújtása időpontjától

igényelheti.

2.  Gyakoribb igénybevétel, egyszeri támogatási előleg

a. Az adóhatóság az adózó igénylésére a költségvetési támogatásokat kiutalja, kérelemre azt indokolt esetben gyakrabban folyósítja, illetve a költségvetési támogatásra egyszeri támogatási előleg kiutalását engedélyezi.

b. Ha az adóhatóság az adózó kérelmére gyakoribb (öt-tíz-tizenöt naponkénti) igénybevételt engedélyez, a hó közben igénybe vett előleg és a tárgyhónapra igényelhető tényleges támogatás különbözetét a tárgyhót követő hó 20. napjától lehet igényelni, vagy eddig kell megfizetni.

c. Egyszeri előleg igénybevételének engedélyezése esetén az igénybevétel lehetősége a tárgynegyedév első hónap 20. napjától nyílik meg, és azt a tárgynegyedévet követő hónap 20. napjáig kell visszafizetni.

22. Az Art. 1. számú mellékletében részletezett havi, évközi (negyedéves) és éves bevallási határidők  

a. Az adózónak valamennyi adóról – az általános forgalmi adó, a társasági adó (adóelőleg) és az Art. 31. § (2) bekezdés szerinti bevallás kivételével –, ha az adóévet megelőző második évben a nettó módon számított, elszámolandó általános fogalmi adója, vagy a nettó módon számított fogyasztási adója és jövedéki adója, vagy a magánszemélyektől általa levont jövedelemadó-előleg vagy magánszemélyektől általa levont jövedelemadó-előleg és jövedelemadó együttes összege

  • a 10 millió forintot elérte, havonta

  • a 4 millió forintot elérte, negyedévenként kell bevallást tennie.

b. Az a) pont szerint kell bevallást tennie annak az adózónak is, amely az adóévet megelőző második év utolsó napját követően szervezeti változással (átalakulással, kiválással, szétválással, egyesüléssel, beolvadással) jött létre és az a szervezet, amelyből átalakult, kivált vagy szétválás útján létrejött, illetve, amellyel egyesült vagy amelybe beolvadt, a szervezeti változást megelőzően az adóévet megelőző második évben az a) pontban meghatározott feltételeknek megfelelt.

A havi és évközi (negyedéves) bevallás és befizetés határidői

a. A havi adóbevallást a tárgyhónapot követő hó 20-áig,

b. az évközi bevallást a negyedévet követő hó 20-áig kell az adóhatósághoz benyújtani, illetve az adót (a kötelezettséget) megfizetni.

Az éves adóbevallás

a. A havi, illetőleg évközi adóbevallásra nem kötelezett adózónak – a következőkben felsorolt és az egyes külön jogszabályokban meghatározott kivételekkel – adónként az adóévet követő február 15-éig,

b. a magánszemélyek jövedelemadójáról és az államháztartás egyensúlyát javító különadóról a vállalkozási tevékenységet nem folytató magánszemélynek, ha általános forgalmi adó fizetésére nem kötelezett, az adóévet követő év május 20-áig, (benne az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás szerint adózott bevételek utáni adókötelezettség bevallása),

c. a társasági adóról, valamint az államháztartás egyensúlyát javító különadóról és járadékról az adóévet követő év május 31-éig,

d. a naptári évtől eltérő üzleti évet választó adózók társasági adójáról, valamint az államháztartás egyensúlyát javító különadóról és járadékról az adóév utolsó napját követő 150. napig,

e. a szakképzési hozzájárulásra kötelezett a szakképzési hozzájárulás alapját és az éves bruttó kötelezettségét, a kötelezettségcsökkentő tételek éves összegét, az éves bruttó kötelezettség és a kötelezettségcsökkentő tételek különbözeteként megállapított éves nettó kötelezettségét maga állapítja meg és vallja be az adóévet követő év második hónap 15. napjáig az állami adóhatóságnak. A befizetett előleg és az éves nettó kötelezettség különbözetét a tárgyévet követő év második hónapja 15. napjáig kell befizetni, illetőleg többletbefizetést ettől az időponttól lehet visszaigényelni.

23. Számlaszámok

Az adóhatóságnál nyilvántartott kötelezettségeket adónként az adóhatóság honlapján közzétett számlaszámokra kell befizetni.

Forrás: APEH

Fórum - Hozzászólás a fórumban >>

Tipp!

Számviteli és egyéb szabályzatok elkészítése >>

Hirdessen a Magyar Tudakozó oldalain >>

Linkweb - Készítse el cégbemutatóját portálunkon >>

Hatékony üzleti honlapokat készítünk megfizethető áron >>

Most ingyen regisztrálhatja cégét Magyarország Cégkeresőjében >>