Enter Könyvelő Iroda
Enter Könyvelő Iroda

Ismét Szja bevallási lázban égünk a „söralátét” nagyságú bevallástól! De azért ne fizessen több adót, mint amennyit muszáj!

A személyi jövedelemadó-bevallás benyújtásának a pontos határideje: 2012. május 21-e magánszemélyek részére. Elkészítésében az adóhatóság munkatársai a hagyományos tájékoztatási formáktól kezdve, személyesen ügyfélszolgálati irodán, vagy akár telefonon keresztül is segítséget nyújthatnak a hozzájuk fordulóknak. De akár a legmeglepőbb helyszíneken is megjelenhetnek, s nyújthatnak segítséget, akár orvosi rendelőben vagy egyetemi területen is felütik „sátrukat”.

Akinek kevés ideje van, az adóhatóság tájékoztatása szerint, az választhatja a telefonos segítséget is. Így, ha valaki a bevallás kitöltésében elakadna, vagy kérdése merülne fel, akkor nem kell mást tegyen, csak hívja (hétfőtől csütörtökig 8.30-16.00, pénteken 8.30-13.30 között)  a kedvezményesen hívható kék számot (06 40/42-42-42)!
De persze megéri szakemberhez is fordulni. De aki bátor, s úgy gondolja, hogy egyedül is boldogul vele, azok figyelmét azért felhívjuk néhány visszatérő problémára.
Nem kell bevallást benyújtani többek között az alábbi esetekben.

Nem szerzett jövedelmet ebben az évben, vagy csak olyat, amit nem kell egyáltalán bevallani. Például ha csak

  • adómentes jövedelemre tett szert
  • olyan ingatlan értékesítése volt, amiből nem keletkezett jövedelme
  • olyan ingó vagyontárgyat értékesített, amelyből származó tiszta jövedelme nem haladta meg a 200 eFt-ot
  • EFO, azaz egyszerűsített foglalkoztatású bevétele volt, amiből származó jövedelme nem haladta meg a 840 eFt-ot 2011-ben, ami adómentes

Csak annak kell bevallást önadózóként beadni természetesen, aki úgy ítélte meg, s ezt nyilatkozatával el is ismerte munkáltatója felé, hogy volt olyan jövedelme, amit önadózóként kell rendeznie, s ez számtalan lehet.

Külföldi munkavégzések esetében összevont adóalapba számító jövedelmek esetében a kettős adózást kizáró egyezmény szerinti adóalapba beszámító, vagy ennek hiányában külföldön is adózott jövedelmeket a 13-14. sorokban kell feltüntetni forintban. Természetesen ezek adóalapja is a kapott jövedelem 127%-ka lesz. Az ilyen jellegű összevont adóalapba számító jövedelmek esetében ne feledkezzünk meg az esetlegesen igénybe vehető (összeghatár miatti korlát figyelembe vételével) az adójóváírás beállításáról sem, hiszen ezzel is adót spórol meg.

Ha pedig külföldről származó külön adózó jövedelme van egy magánszemélynek (árfolyamnyereség, osztalék stb.) akkor azt a 1153-05 oldalon kell feltüntetni.
Ezzel kapcsolatosan is, mint egyéb különadózó és nem járulékköteles jövedelmeknél is felmerül az Eho fizetési kötelezettsége a magánszemélynek, amit a 1153-09 oldalon kell beállítani. Vigyázat, mert ennek hiányát még az internetről letöltött számítógéppel kitöltött nyomtatvány sem jelzi, hiszen ennek jogosságát egyéb adatok ellenőrzésével kell eldönteni.

Családi kedvezmények beállítása a 16. sorba történik. Ehhez persze ki kell tölteni az eltartottakról a 1153-03. oldalt is. Ezt a kedvezményt a korábban adott nyilatkozatok figyelmen kívül hagyásával meg is oszthatják a szülők bizonyos esetekben.

Fontos a Rendelkező nyilatkozatok kitöltése is, akinek az Önkéntes Nyugdíjpénztári befizetéseiről igazolása van, s így rendelkezhet annak 20%-ról, melyet az adóhatóság a pénztári számlájára csak így ír jóvá. Ugyanez vonatkozik a Nyugdíj-előtakarékossági számlára utalt összegekre is –banki igazolás alapján természetesen - aminek 20%-át az ilyen céllal nyitott számlára utalja a hatóság. Természetesen mindkét esetben felső összeghatárral, ami a magánszemély életkorától függően 100-130 eFt lehet maximum.

S nem utolsósorban hívjuk fel a magánszemélyek figyelmét az 1%-os felajánlásokra, amivel a befizetett adóból alapítványokat, egyházakat s egyéb költségvetési célokat lehet támogatni.

Ezek a legfontosabb szempontok talán, amivel kapcsolatosan magánszemélynek egy kis túlzással a „söralátét” nagyságú bevallása kitöltésekor döntést kell hoznia, nem említve az egyéb bonyolultabb ingatlan és értékpapír elszámolásokat sem.

De ne fizessen több adót most sem, mint amennyit muszáj!

Például adómentesen fizetheti részletekben az adóhátralékát választása szerint. Ha a fizetendő adója vagy Eho fizetési kötelezettsége nem haladja meg a 100 eFt-ot, akkor jelezheti a bevalláson, hogy négy egyenlő részben kívánja megfizetni.

De ezzel a lehetőséggel, ha ügyes, még akkor is élhet, ha az értékhatárt meghaladó fizetendő adóját egy előleg befizetéssel csökkenti, hogy élhessen ezzel a lehetőséggel.
Így, ha ezzel a 100 eFt-os értékhatárt nem haladja meg az adóhátraléka, akkor 100 eFt-os kamatmentes részlethez jut, mert élhet ezzel a lehetőséggel. 

A május 31-éig benyújtott bevallásában pedig, mivel abban már fel kell tüntetni a magánszemély által korábban befizetett összegét is a 1153-C oldalon, akkor már a csökkentett adótartozása miatt élhet a négy részletben történő kamatmentes megfizetés választási lehetőségével az adózó magánszemély!!

2012. 05. 15.

Forrás: Adó Szabászat >>

Jó tudni!

  • Tudtad, hogy több százezer forint bírságot fizethetsz?
    A vállalkozás vezetője a felelős, a szabályzatok elkészítéséért!
    Készíttesd el szabályzataid, mielőtt százezreket fizetsz az APEH -nek!
    Tekintsd meg ajánlatunkat! >>

Mi az előnye, ha nálunk könyveltetsz? >>
Tekintsd meg a könyvelési árainkat >>